Doppiavela Polizia Di Stato, Body Percussion Metodo Orff, Grattacielo Pirelli Nervi, Pubblicare Su Spotify Gratis, Appennino Tosco Romagnolo Paesi, Frasi Motivazionali Allenamento, Inizio Scuola Materna 2020 Emilia Romagna, Vasco Rossi Una Canzone Per Te Accordi, Quanto Prende Beyonce, Masterchef Italia 8, " /> Doppiavela Polizia Di Stato, Body Percussion Metodo Orff, Grattacielo Pirelli Nervi, Pubblicare Su Spotify Gratis, Appennino Tosco Romagnolo Paesi, Frasi Motivazionali Allenamento, Inizio Scuola Materna 2020 Emilia Romagna, Vasco Rossi Una Canzone Per Te Accordi, Quanto Prende Beyonce, Masterchef Italia 8, " />

Archivio News

News Archive

Dje (e shtunë) në mbarë trevat shqiptare është kremtuar festa e flamurit. I përjetshëm dhe i paharruar për jetë e mot qoftë kujtimi për Gjergj Kastriotin-Skënderbeun dhe gjithë brezat heronjë si Simon e Shtjefën Dushi dhe heronj, martirë dhe veprimtarë të tjerë të çështjes sonë kombëtare të cilët nder epokë të ndryshme u flijuan për Atme e Flamurin Kuq e Zi. Mirëse vini në faqjen zyrëtare të shoqatës "Bijtë e Shqipes" me qendër në Philadelphia, PA. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit. festa e flamurit 2009. Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër. Upholding the legacy of Noli and Konica, “Illyria” became the voice and the diary of the new Albanian-Americans, a dynamic community, determined to rediscover itself and to contribute to the fortunes of the Albanian nation, in a world that was changing very fast. 5046. Illyria was founded in June 1991, signaling the dawn of a new era in the history of the Albanians of America. FESTA E FLAMURIT KUQEZI DHE 28 NËNTORI, DATA QË GJITHMONË BASHKON SHQIPTARËT (Ese në kuadër të festës së Flamurit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Ismail Qemalit, dhe heronjve të qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi e heronjëve tjerë të atdheut) Lavdi!! Është festë e rimëkëmbjes së dinjitetit dhe forcimit të ndërgjegjes sonë kombëtare. Botues i dytë për tetë vjet ishte Ekrem Bardha. Nder, respekt, lavdi Herojit tonë Kombetar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu i cili njihet si strateg, diplomat e themelues i shtetit të parë Shqiptar. E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Tani botues është Vehbi Bajrami, ndërsa kryeredaktor Ruben Avxhiu. Ndaj kësaj radhe permes këtij reflektimi në kuadër të 28 nëntorit festës së Flamurit, i kujtoj të dy bashkëvendasit e mi të qytetit të Klinës, vëllezër e heronj: Simon e Shtjefën Dushi nga Deiçi i Klinës, të cilët kjo trevë i njihte si dy djem trima, fisnikë, bujarë e aktivist të mirënjohur të demostratave e marshimeve tjera kombëtare në mbrojtje të asaj autonomie (të cunguar në Kosovë) nisur nga viti 1981, 1988, 1988 deri në sublimimin të tyre për të drejtë, liri, çlirim dhe shtetndërtim të Republikës së Kosovës. Tag Archives: festa e flamurit. Shqipëria ka bërë reformat e nevojshme për anëtarësimin në BE. Festa e Flamurit. Welcome!Albanians Community in Cleveland! Shoqata Shqiptro- Amerikane e Clevelandit. ME RÊNDĚSI !! Dita e 28 nëntorit, dita e shenjtë e flamurit, festa e jonë kombëtare erdhi. Festat e nëntorit neve vertetë na frymëzuan nder shekuj e dekada duke na dhënë forcë e kurajo në shtetndertim të Republikës së Shqipërisë dhe të Kosovës për të cilën e dhanë jetën shumë heronj, martirë e qytetar shqiptarë të profilëve të ndryshme. 7. 11. Gezuar diten e flamurit. “Illyria” është krenare për rolin e saj në dy nga dekadat më të furishme në historinë kombit shqiptar, për praninë e saj te bashkatdhetarët nga Florida në Alaska, në zyrat e kongresistëve e diplomatëve të Washington-it, në studiot e ekspertëve dhe departamentet universitare amerikane. Emra të njohur kanë shprehur urimet e tyre për këtë festë, duke u dëshiruar bashkëkombësve të tyre një 28 nëntor sa më të veçantë. Festa e Flamurit, Isa Mustafa: 28 Nëntori ditë e krenarisë që na bashkon. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit. Il giorno dell'indipendenza albanese (in albanese: dita e pavarësisë së Shqipërisë) o giorno della Bandiera (dita e Flamurit) è una festa nazionale dell' Albania, nata per commemorare sia la dichiarazione d'indipendenza dell'Albania dall' Impero ottomano, firmata il 28 novembre 1912 a Valona, che il sollevamento della prima bandiera albanese il 28 novembre 1443 a Kruja. Vallja e shqipeve. Festa e flamurit, Pompeo mesazh për shqiptarët: Ju uroj mirëqenie dhe shëndet! Dita e Flamurit është festa e krenarisë sonë kombëtare, me traditën më të gjatë të kremtimit. URIME FESTA E FLAMURIT! Neve na bashkon edhe Pavarësia e Shqipërisë e cila është shpallur me 28 nëntor të vitit 1912, atherë kur Ismail Qemali e ngriti flamurin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në Vlorën heroike. Madhësia e tekstit: Kreu i LDK-së Isa Mustafa ka në kuadër të festës së Flamurit. 5045. mes poeteve dhe shkrimtareve shqiptaro – amerikan ne nju jork. Kjo mbremje u organizua nga shoqata shqiptare-amerikane "Bijte E Shqipes" Këtë vit kjo festë ka diçka të veçantë. 10. email: Kanë thënë për gazetën “Illyria”: adresa: Testimonials on Illyria newspaper: address: MBREMJA E FLAMURIT 2001. E premtja e 27. 5046. 5046. Vallja shqiptare shenjë në erë, ylbere tirqesh ajo tehu, kush ju kërceu njeherë dhe këmbët … Për herë të parë pas dyzeteshtate vitesh robërie komuniste, në qytetin tonë po valëvitet krenar flamuri kombëtar, pa yllin e urryer të sistemit totalitar komunist. Themelues dhe botues i gazetës, për shtatë vjet ishte Harry Bajraktari. Festa e Flamurit Brisbane 2020 . About this Event Radio Shqiptare 4EB Brisbane ka kontribuar financiarisht per kete mbremje festive duke mbuluar nje pjese te shpenzimeve. phone: From the viewpoint of Illyria, there is only one Albanian reality in the Balkans and Albanian lands can be divided by politics but not from history. Urime për festën e flamurit shprehën edhe yjet shqiptarë me famë ndërkombëtare si: Rita Ora, Dua Lipa e … [email protected]. Prof. Dr. Muhamet SHATRI Fjala e rastit në shënimin e Ditës së Flamurit dhe 105 vjetorit të Pavarësisë se Shqipërisë, mbajtur më 26 nëntor 2017, në Qendrën Kulturore të Republikës së Kosovës në Malmë të Suedisë nga prof.dr.Muhamet Shatri. Në asnjë vend të botës, nuk gjejmë një himn kombëtar i cili t’i kushtohet po një simboli tjetër kombëtar siç është flamuri, dhe që të dy së bashku t’i kushtohen atdheut. E premtja e 27. Tri herë opinga rrahu dheun sikur kërkoi leje prej tij, pastaj shamia palët ndehu, me qetësi dhe madhështi. 481 8th Ave. Suite 536 Ndonëse “bluzat e bardha” janë në vijën e parë të frontit në përballje me Covid-19, disa mjekë nuk kanë harruar festën e flamurit. [email protected] Nje material i shkurter filmik mbi mbremjen e Flamurit zhvilluar ne Philadelphia. (Ese në kuadër të festës së Flamurit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Ismail Qemalit, dhe heronjve të qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi e heronjëve tjerë të atdheut). Sot është 28 Nëntori – Festa më e madhe e Kombit Shqiptar. FESTA E FLAMURIT 2009. Meze, embelsira, kafe dhe caj jane te perfshira ne bilete. Trashëgimtare dhe dishepull e Nolit dhe Konicës, “Illyria” u bë zëri dhe ditari i shqiptaro-amerikanëve, një komunitet dinamik, që kërkonte të rizbulonte veten si dhe të kontribuonte në fatin e kombit të tij, në një botë që po ndryshonte me shpejtësi. Njëkohësisht na bashkojnë edhe me meritorët tanë emër për emër, pikërisht ata që sot vertetë për ne janë të pavdekshëm e që janë në gurthemel të lirisë e shtetit tonë siq janë: rilindasit, dëshmorët, martirët, heronjët, patriotët, atdhetarët e veprimtarët e epokave tê ndryshme të tokës sonë Shqiptare. Gazeta shqiptaro - amerikane “Illyria" u themelua në New York, në qershor 1991, duke simbolizuar agimin e një epoke të re në historinë e shqiptarëve të Amerikës. ♥️ 28 Nëntori shënon ditë krenarie e shprese për çdo shqiptar. The Albanian-American Association of Cleveland was established in 1998. “Illyria” is proud of its role during two of our most eventful decades of the Albanian history, with it nation-wide presence from Florida to Alaska, from the offices of Congress members and diplomats in DC to the desks of experts and American university departments. 212 868 2224 Sot janë mbushur 104 vjet nga ngritja e flamurit kombëtar dhe krijimi i shtetit shqiptar. Në memorien tonë historike, atyre që kanë rënë në luftërat për liri, në secilën epokë, rapsodët tanë u kanë thurur e kënduar këngë të ndryshme lavdie njëkohësisht edhe shkrimtarët, poetët dhe krijuesit të profileve të ndryshme perfshirë edhe të artit pamorë kanë reflektuar dhe shkruar për heronjët, martirët, atdhetarët dhe patriotët tonë si në Kosovë poashtu Shqipëri e trojet tona në përgjithësi. Si festeggia ogni anno il 28 novembre in Albania, Kosovo e nei luoghi principali della diaspora albanese. Urime Festa e 28 Nentorit-Flamurit Kombetar 28-11-2010, 09:57 #5. MBLEDHJA E PERGJITHSHME E SHOQATES. që gjysh stërgjysh, që brez pas brez, që gjithëmonë !! 481 8th Ave. Suite 536 Il giorno dell'indipendenza albanese (in albanese: dita e pavarësisë së Shqipërisë) o giorno della Bandiera (dita e Flamurit) è una festa nazionale dell'Albania, nata per commemorare sia la dichiarazione d'indipendenza dell'Albania dall'Impero ottomano, firmata il 28 novembre 1912 a Valona, che il sollevamento della prima bandiera albanese il 28 novembre 1443 a Kruja. November 28, 2020 09:18 Nga Arkiva. Hapet shkolla e pare shqipe në Filadelfia. [email protected] Sot Festa e Flamurit festohet kudo ku jetojnë dhe punojnë shqiptarët, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe diasporë. KRIJOHET GRUPI NISMETAR I SHOQATES. e kam Atdhe! 2020 ishte një ditë shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. 212 868 2224 3. Jam Shqiptar, e Kosovar; Zot e krenar, Zot e bujar, mbi këtë dhe, q'e kam si fe, e përmbi fe, e kam Vatan! Rëndësia e kësaj date është se me 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali në Vlorë e ngriti Flamurin Kombëtar dhe e … Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka publikuar dy foto në rrjetet sociale ku shfaqen mjekë teksa valëvisin flamurin kombëtar në ballkonin e Spitalit Infektiv. 30-10-2015 Festa e flamurit. Të nderuar mysafirë dhe ju bashkatdhetarë të çmuar! New York, NY 10001 8. Dichiarazione d'indipendenza dell'Albania, dichiarazione d'indipendenza dell'Albania, https://it.wikipedia.org/w/index.php?title=Giorno_dell%27indipendenza_albanese&oldid=111186190, licenza Creative Commons Attribuzione-Condividi allo stesso modo. 5046. Helikranon. Heronjtë e qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi, të frymëzuar në Flamurin Kuq e Zi e Atme ranë në altarin e lirisë, të vrarë nga policia ish-jugosllave në Grabanicë të Klinës, me datë 13 shtator 1990, menjëherë pas 7 shtatorit të shpalljes së Kushtetutës së Kaçanikut, e cila Kushtetutë për kohën ishte një bazament i fuqishëm në ndërtimin e jetës demokratike dhe institucionale në Kosovë. Në shenjë solidariteti me vëllezërit dhe motrat tona i bashkangjitemi dhimbjes së familjeve shqiptare që mjerisht pësuan humbje të mëdha njerëzore dhe dëme të mëdha materiale nga tërmeti katastrofal qe goditi Shqipërinë dhe gjithë Shqiptarinë! Por, kush deshiron mund … Në këtë ditë të sotme festive na bashkon 28 nëntori i vitit 1443, na bashkon zëri i (ri)kthimit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut i cili me të (ri)kthyer e çliroi Krujën Legjendare Arbërore dhe e ngriti fuqishëm Flamurin me Shkabë Kuq e Zi. 28 Nëntori është i shenjtë për historinë tonë […] Fare në fund të kësaj eseje të konceptuar e themi se: “Jo vetëm këta deshmorë por edhe të tjerë dëshmorë, martirë, atdhetarë e veprimtarë nder epoka të ndryshme nisur nga epoka e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut e deri me sot, janë dhe mbeten udhërrëfyesit kyç dhe ndërgjegjja më sublime e popullit Shqiptarë që luftuan parreshtur për lirinë e këtij populli, për dekada dhe shekuj,e ne brez pas brezi ndaj edhe do të përulemi gjithmonë para veprave të tyre me sublime”. telefoni: 28 Nëntor, 2020 17:16 | 73 shfletime. Anulohet Festa e Flamurit. 9. 28 Nëntori – Dita e Flamurit, është festa që bashkon shqiptarët anë e mbanë botës, është festa që shqiptarët i bën një. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. ! Islam Spahiu – Konsullata e Kosovës në Cyrih. Në veprën e poetit tonë kombëtar, ''Lirika, Mrizi i Zanave e Vallja e Parrisit'' në parathënje të vjershës kushtuar 28 Nentorit, vitin 1913 shkruhet: ''Përvjetori i të ngrehunit të flamurit të pamvarsis, në vend që me kenë ditë gëzimit për Poetin, ashtë ditë vaji e ankimi. Unë jam e vogël Por një gjë e di Është ditë e madhe Për krejt Shqiptarin Zemra ime e vogël Është e gëzuar Të gjithë së bashku Jemi duke festuar Kombi Shqiptarë Të jetë … Questa pagina è stata modificata per l'ultima volta il 1 mar 2020 alle 18:21. [email protected]. Festa e Flamurit Ftohen të gjith Bashkatdhetarët në Zvicer që të marrin pjesë në Manifestimin Solemn për nder të 28 Nëntorit Festës së Flamurit,e organizuar nga Demokristianët në Zvicer(PDKI). E Shtunë, 28 Nëntor 2020 - 22:30 Nexhmije Mehmetaj. Pavarësia e Shqipërisë nga perandoria turke, mjerisht jo e të gjitha trevave shqiptare, pra, u përgatit me vite e vite kryengritjesh, që filluan në viset e ndryshme Arbënore nga Malësia e Mbishkodrës, Mirdita dhe vende e vise tjera, për të përfshirë më vonë krejt Shqipërinë e atëhershme. 11. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Mustafa ka thënë se kjo ditë i bashkon me trashëgiminë e vlerave kombëtare. New York, NY 10001 Lexo Profilin Lexo Postimet Mesazh Privat i/e regjistruar Anëtarësuar 14-11-2010 Postime 359 Faleminderit 14 18 falenderime në 17 postime. And we are just warming up. email: Ajo synonte të ndihmonte në pavarësimin e Kosovës, në fitoren e demokracisë në Shqipëri, transformimin përgjithmonë të jetës së shqiptarëve në trojet e tyre. Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube. November 27, 2016 Poezi Shqip. Dita e Flamurit ose ndryshe i njohur si dita e pavarësisë së Shqipërisë festohet çdo me 28 nëntor në trojet Shqipëtare Kjo i referohet shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor 1912 dhe ngritjës së flamurit të Shqipërisë në Vlorë, i cili i përputhet me njëjtin ditë i cili Skënderbeu e ngriti flamurin e … Nga ana tjetër, diplomati kosovar, Islam Spahiu, tha se Festa e Flamurit frymëzon të gjithë, sidomos fëmijët tanë që të jenë përkrah shkollës shqipe sikur futbollistët shqiptarë në Zvicër që mbushen formacionet e … 2. Its proclaimed mission was to fight for democracy in Albania, the independence Kosova nd the transformation of the situation of all Albanians in the Balkans.

Doppiavela Polizia Di Stato, Body Percussion Metodo Orff, Grattacielo Pirelli Nervi, Pubblicare Su Spotify Gratis, Appennino Tosco Romagnolo Paesi, Frasi Motivazionali Allenamento, Inizio Scuola Materna 2020 Emilia Romagna, Vasco Rossi Una Canzone Per Te Accordi, Quanto Prende Beyonce, Masterchef Italia 8,


festa e flamurit

Dje (e shtunë) në mbarë trevat shqiptare është kremtuar festa e flamurit. I përjetshëm dhe i paharruar për jetë e mot qoftë kujtimi për Gjergj Kastriotin-Skënderbeun dhe gjithë brezat heronjë si Simon e Shtjefën Dushi dhe heronj, martirë dhe veprimtarë të tjerë të çështjes sonë kombëtare të cilët nder epokë të ndryshme u flijuan për Atme e Flamurin Kuq e Zi. Mirëse vini në faqjen zyrëtare të shoqatës "Bijtë e Shqipes" me qendër në Philadelphia, PA. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit. festa e flamurit 2009. Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër. Upholding the legacy of Noli and Konica, “Illyria” became the voice and the diary of the new Albanian-Americans, a dynamic community, determined to rediscover itself and to contribute to the fortunes of the Albanian nation, in a world that was changing very fast. 5046. Illyria was founded in June 1991, signaling the dawn of a new era in the history of the Albanians of America. FESTA E FLAMURIT KUQEZI DHE 28 NËNTORI, DATA QË GJITHMONË BASHKON SHQIPTARËT (Ese në kuadër të festës së Flamurit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Ismail Qemalit, dhe heronjve të qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi e heronjëve tjerë të atdheut) Lavdi!! Është festë e rimëkëmbjes së dinjitetit dhe forcimit të ndërgjegjes sonë kombëtare. Botues i dytë për tetë vjet ishte Ekrem Bardha. Nder, respekt, lavdi Herojit tonë Kombetar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu i cili njihet si strateg, diplomat e themelues i shtetit të parë Shqiptar. E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Tani botues është Vehbi Bajrami, ndërsa kryeredaktor Ruben Avxhiu. Ndaj kësaj radhe permes këtij reflektimi në kuadër të 28 nëntorit festës së Flamurit, i kujtoj të dy bashkëvendasit e mi të qytetit të Klinës, vëllezër e heronj: Simon e Shtjefën Dushi nga Deiçi i Klinës, të cilët kjo trevë i njihte si dy djem trima, fisnikë, bujarë e aktivist të mirënjohur të demostratave e marshimeve tjera kombëtare në mbrojtje të asaj autonomie (të cunguar në Kosovë) nisur nga viti 1981, 1988, 1988 deri në sublimimin të tyre për të drejtë, liri, çlirim dhe shtetndërtim të Republikës së Kosovës. Tag Archives: festa e flamurit. Shqipëria ka bërë reformat e nevojshme për anëtarësimin në BE. Festa e Flamurit. Welcome!Albanians Community in Cleveland! Shoqata Shqiptro- Amerikane e Clevelandit. ME RÊNDĚSI !! Dita e 28 nëntorit, dita e shenjtë e flamurit, festa e jonë kombëtare erdhi. Festat e nëntorit neve vertetë na frymëzuan nder shekuj e dekada duke na dhënë forcë e kurajo në shtetndertim të Republikës së Shqipërisë dhe të Kosovës për të cilën e dhanë jetën shumë heronj, martirë e qytetar shqiptarë të profilëve të ndryshme. 7. 11. Gezuar diten e flamurit. “Illyria” është krenare për rolin e saj në dy nga dekadat më të furishme në historinë kombit shqiptar, për praninë e saj te bashkatdhetarët nga Florida në Alaska, në zyrat e kongresistëve e diplomatëve të Washington-it, në studiot e ekspertëve dhe departamentet universitare amerikane. Emra të njohur kanë shprehur urimet e tyre për këtë festë, duke u dëshiruar bashkëkombësve të tyre një 28 nëntor sa më të veçantë. Festa e Flamurit, Isa Mustafa: 28 Nëntori ditë e krenarisë që na bashkon. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit. Il giorno dell'indipendenza albanese (in albanese: dita e pavarësisë së Shqipërisë) o giorno della Bandiera (dita e Flamurit) è una festa nazionale dell' Albania, nata per commemorare sia la dichiarazione d'indipendenza dell'Albania dall' Impero ottomano, firmata il 28 novembre 1912 a Valona, che il sollevamento della prima bandiera albanese il 28 novembre 1443 a Kruja. Vallja e shqipeve. Festa e flamurit, Pompeo mesazh për shqiptarët: Ju uroj mirëqenie dhe shëndet! Dita e Flamurit është festa e krenarisë sonë kombëtare, me traditën më të gjatë të kremtimit. URIME FESTA E FLAMURIT! Neve na bashkon edhe Pavarësia e Shqipërisë e cila është shpallur me 28 nëntor të vitit 1912, atherë kur Ismail Qemali e ngriti flamurin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në Vlorën heroike. Madhësia e tekstit: Kreu i LDK-së Isa Mustafa ka në kuadër të festës së Flamurit. 5045. mes poeteve dhe shkrimtareve shqiptaro – amerikan ne nju jork. Kjo mbremje u organizua nga shoqata shqiptare-amerikane "Bijte E Shqipes" Këtë vit kjo festë ka diçka të veçantë. 10. email: Kanë thënë për gazetën “Illyria”: adresa: Testimonials on Illyria newspaper: address: MBREMJA E FLAMURIT 2001. E premtja e 27. 5046. 5046. Vallja shqiptare shenjë në erë, ylbere tirqesh ajo tehu, kush ju kërceu njeherë dhe këmbët … Për herë të parë pas dyzeteshtate vitesh robërie komuniste, në qytetin tonë po valëvitet krenar flamuri kombëtar, pa yllin e urryer të sistemit totalitar komunist. Themelues dhe botues i gazetës, për shtatë vjet ishte Harry Bajraktari. Festa e Flamurit Brisbane 2020 . About this Event Radio Shqiptare 4EB Brisbane ka kontribuar financiarisht per kete mbremje festive duke mbuluar nje pjese te shpenzimeve. phone: From the viewpoint of Illyria, there is only one Albanian reality in the Balkans and Albanian lands can be divided by politics but not from history. Urime për festën e flamurit shprehën edhe yjet shqiptarë me famë ndërkombëtare si: Rita Ora, Dua Lipa e … [email protected]. Prof. Dr. Muhamet SHATRI Fjala e rastit në shënimin e Ditës së Flamurit dhe 105 vjetorit të Pavarësisë se Shqipërisë, mbajtur më 26 nëntor 2017, në Qendrën Kulturore të Republikës së Kosovës në Malmë të Suedisë nga prof.dr.Muhamet Shatri. Në asnjë vend të botës, nuk gjejmë një himn kombëtar i cili t’i kushtohet po një simboli tjetër kombëtar siç është flamuri, dhe që të dy së bashku t’i kushtohen atdheut. E premtja e 27. Tri herë opinga rrahu dheun sikur kërkoi leje prej tij, pastaj shamia palët ndehu, me qetësi dhe madhështi. 481 8th Ave. Suite 536 Ndonëse “bluzat e bardha” janë në vijën e parë të frontit në përballje me Covid-19, disa mjekë nuk kanë harruar festën e flamurit. [email protected] Nje material i shkurter filmik mbi mbremjen e Flamurit zhvilluar ne Philadelphia. (Ese në kuadër të festës së Flamurit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Ismail Qemalit, dhe heronjve të qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi e heronjëve tjerë të atdheut). Sot është 28 Nëntori – Festa më e madhe e Kombit Shqiptar. FESTA E FLAMURIT 2009. Meze, embelsira, kafe dhe caj jane te perfshira ne bilete. Trashëgimtare dhe dishepull e Nolit dhe Konicës, “Illyria” u bë zëri dhe ditari i shqiptaro-amerikanëve, një komunitet dinamik, që kërkonte të rizbulonte veten si dhe të kontribuonte në fatin e kombit të tij, në një botë që po ndryshonte me shpejtësi. Njëkohësisht na bashkojnë edhe me meritorët tanë emër për emër, pikërisht ata që sot vertetë për ne janë të pavdekshëm e që janë në gurthemel të lirisë e shtetit tonë siq janë: rilindasit, dëshmorët, martirët, heronjët, patriotët, atdhetarët e veprimtarët e epokave tê ndryshme të tokës sonë Shqiptare. Gazeta shqiptaro - amerikane “Illyria" u themelua në New York, në qershor 1991, duke simbolizuar agimin e një epoke të re në historinë e shqiptarëve të Amerikës. ♥️ 28 Nëntori shënon ditë krenarie e shprese për çdo shqiptar. The Albanian-American Association of Cleveland was established in 1998. “Illyria” is proud of its role during two of our most eventful decades of the Albanian history, with it nation-wide presence from Florida to Alaska, from the offices of Congress members and diplomats in DC to the desks of experts and American university departments. 212 868 2224 Sot janë mbushur 104 vjet nga ngritja e flamurit kombëtar dhe krijimi i shtetit shqiptar. Në memorien tonë historike, atyre që kanë rënë në luftërat për liri, në secilën epokë, rapsodët tanë u kanë thurur e kënduar këngë të ndryshme lavdie njëkohësisht edhe shkrimtarët, poetët dhe krijuesit të profileve të ndryshme perfshirë edhe të artit pamorë kanë reflektuar dhe shkruar për heronjët, martirët, atdhetarët dhe patriotët tonë si në Kosovë poashtu Shqipëri e trojet tona në përgjithësi. Si festeggia ogni anno il 28 novembre in Albania, Kosovo e nei luoghi principali della diaspora albanese. Urime Festa e 28 Nentorit-Flamurit Kombetar 28-11-2010, 09:57 #5. MBLEDHJA E PERGJITHSHME E SHOQATES. që gjysh stërgjysh, që brez pas brez, që gjithëmonë !! 481 8th Ave. Suite 536 Il giorno dell'indipendenza albanese (in albanese: dita e pavarësisë së Shqipërisë) o giorno della Bandiera (dita e Flamurit) è una festa nazionale dell'Albania, nata per commemorare sia la dichiarazione d'indipendenza dell'Albania dall'Impero ottomano, firmata il 28 novembre 1912 a Valona, che il sollevamento della prima bandiera albanese il 28 novembre 1443 a Kruja. November 28, 2020 09:18 Nga Arkiva. Hapet shkolla e pare shqipe në Filadelfia. [email protected] Sot Festa e Flamurit festohet kudo ku jetojnë dhe punojnë shqiptarët, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe diasporë. KRIJOHET GRUPI NISMETAR I SHOQATES. e kam Atdhe! 2020 ishte një ditë shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. 212 868 2224 3. Jam Shqiptar, e Kosovar; Zot e krenar, Zot e bujar, mbi këtë dhe, q'e kam si fe, e përmbi fe, e kam Vatan! Rëndësia e kësaj date është se me 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali në Vlorë e ngriti Flamurin Kombëtar dhe e … Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka publikuar dy foto në rrjetet sociale ku shfaqen mjekë teksa valëvisin flamurin kombëtar në ballkonin e Spitalit Infektiv. 30-10-2015 Festa e flamurit. Të nderuar mysafirë dhe ju bashkatdhetarë të çmuar! New York, NY 10001 8. Dichiarazione d'indipendenza dell'Albania, dichiarazione d'indipendenza dell'Albania, https://it.wikipedia.org/w/index.php?title=Giorno_dell%27indipendenza_albanese&oldid=111186190, licenza Creative Commons Attribuzione-Condividi allo stesso modo. 5046. Helikranon. Heronjtë e qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi, të frymëzuar në Flamurin Kuq e Zi e Atme ranë në altarin e lirisë, të vrarë nga policia ish-jugosllave në Grabanicë të Klinës, me datë 13 shtator 1990, menjëherë pas 7 shtatorit të shpalljes së Kushtetutës së Kaçanikut, e cila Kushtetutë për kohën ishte një bazament i fuqishëm në ndërtimin e jetës demokratike dhe institucionale në Kosovë. Në shenjë solidariteti me vëllezërit dhe motrat tona i bashkangjitemi dhimbjes së familjeve shqiptare që mjerisht pësuan humbje të mëdha njerëzore dhe dëme të mëdha materiale nga tërmeti katastrofal qe goditi Shqipërinë dhe gjithë Shqiptarinë! Por, kush deshiron mund … Në këtë ditë të sotme festive na bashkon 28 nëntori i vitit 1443, na bashkon zëri i (ri)kthimit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut i cili me të (ri)kthyer e çliroi Krujën Legjendare Arbërore dhe e ngriti fuqishëm Flamurin me Shkabë Kuq e Zi. 28 Nëntori është i shenjtë për historinë tonë […] Fare në fund të kësaj eseje të konceptuar e themi se: “Jo vetëm këta deshmorë por edhe të tjerë dëshmorë, martirë, atdhetarë e veprimtarë nder epoka të ndryshme nisur nga epoka e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut e deri me sot, janë dhe mbeten udhërrëfyesit kyç dhe ndërgjegjja më sublime e popullit Shqiptarë që luftuan parreshtur për lirinë e këtij populli, për dekada dhe shekuj,e ne brez pas brezi ndaj edhe do të përulemi gjithmonë para veprave të tyre me sublime”. telefoni: 28 Nëntor, 2020 17:16 | 73 shfletime. Anulohet Festa e Flamurit. 9. 28 Nëntori – Dita e Flamurit, është festa që bashkon shqiptarët anë e mbanë botës, është festa që shqiptarët i bën një. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. ! Islam Spahiu – Konsullata e Kosovës në Cyrih. Në veprën e poetit tonë kombëtar, ''Lirika, Mrizi i Zanave e Vallja e Parrisit'' në parathënje të vjershës kushtuar 28 Nentorit, vitin 1913 shkruhet: ''Përvjetori i të ngrehunit të flamurit të pamvarsis, në vend që me kenë ditë gëzimit për Poetin, ashtë ditë vaji e ankimi. Unë jam e vogël Por një gjë e di Është ditë e madhe Për krejt Shqiptarin Zemra ime e vogël Është e gëzuar Të gjithë së bashku Jemi duke festuar Kombi Shqiptarë Të jetë … Questa pagina è stata modificata per l'ultima volta il 1 mar 2020 alle 18:21. [email protected]. Festa e Flamurit Ftohen të gjith Bashkatdhetarët në Zvicer që të marrin pjesë në Manifestimin Solemn për nder të 28 Nëntorit Festës së Flamurit,e organizuar nga Demokristianët në Zvicer(PDKI). E Shtunë, 28 Nëntor 2020 - 22:30 Nexhmije Mehmetaj. Pavarësia e Shqipërisë nga perandoria turke, mjerisht jo e të gjitha trevave shqiptare, pra, u përgatit me vite e vite kryengritjesh, që filluan në viset e ndryshme Arbënore nga Malësia e Mbishkodrës, Mirdita dhe vende e vise tjera, për të përfshirë më vonë krejt Shqipërinë e atëhershme. 11. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Mustafa ka thënë se kjo ditë i bashkon me trashëgiminë e vlerave kombëtare. New York, NY 10001 Lexo Profilin Lexo Postimet Mesazh Privat i/e regjistruar Anëtarësuar 14-11-2010 Postime 359 Faleminderit 14 18 falenderime në 17 postime. And we are just warming up. email: Ajo synonte të ndihmonte në pavarësimin e Kosovës, në fitoren e demokracisë në Shqipëri, transformimin përgjithmonë të jetës së shqiptarëve në trojet e tyre. Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube. November 27, 2016 Poezi Shqip. Dita e Flamurit ose ndryshe i njohur si dita e pavarësisë së Shqipërisë festohet çdo me 28 nëntor në trojet Shqipëtare Kjo i referohet shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor 1912 dhe ngritjës së flamurit të Shqipërisë në Vlorë, i cili i përputhet me njëjtin ditë i cili Skënderbeu e ngriti flamurin e … Nga ana tjetër, diplomati kosovar, Islam Spahiu, tha se Festa e Flamurit frymëzon të gjithë, sidomos fëmijët tanë që të jenë përkrah shkollës shqipe sikur futbollistët shqiptarë në Zvicër që mbushen formacionet e … 2. Its proclaimed mission was to fight for democracy in Albania, the independence Kosova nd the transformation of the situation of all Albanians in the Balkans.

Doppiavela Polizia Di Stato, Body Percussion Metodo Orff, Grattacielo Pirelli Nervi, Pubblicare Su Spotify Gratis, Appennino Tosco Romagnolo Paesi, Frasi Motivazionali Allenamento, Inizio Scuola Materna 2020 Emilia Romagna, Vasco Rossi Una Canzone Per Te Accordi, Quanto Prende Beyonce, Masterchef Italia 8,


Dove siamo

Where we are

Contatti

Contacts

Azienda Agricola Mauro festa e flamurit
Via Filanda 100, 34071 Cormòns (GO) Italy

TEL/FAX: +39 0481 60998 MAIL: info@festa e flamuritmauro.it P.IVA 00534800313